To nejnovější

[3]

Daruj krevní plasmu i TY

Každý z nás může udělat dobrý skutek a zachránit někomu život. Asi to zní jako klišé, ale je to tak. A je to tak jednoduché, protože Vám to zabere maximálně hodinku vašeho života jednou za 14 dní, kdy je povolené darovat krevní plasmu. Nikdo z nás si to neuvědomuje, jak tahle maličkost, může zachránit život mnoha lidem. Stejně jako darování krve nebo krevních destiček.


Jak jsem se dostala k darování?
Kamarádka chodila pravidelně darovat krevní plasmu a tak jsem si řekla, že bych mohla jít taky. Prostě jsem se objednala a za několik dní jsem jela do pražské "Unicaplasma" Byla jsem nervóznější než kdejaký pes, bála jsem se injekcí, z toho, jak mi bude zle. Kamarádka mě ujistila, že bude vše v pořádku, dala mi pár tipů, aby mi nebylo zle.  

Před odběrem krevní plasmy

Den před odběrem krevní plasmy určitě nepijte alkohol, nejezte tučná a těžká jídla A hlavně vypijte minimálně 3 litry vody. Já v podstatě jím vše, jen nechodím do žádného fastfoodu apod. Můžete si dát i kávu nebo čaj, jen to nesmíte počítat do příjmu tekutin, jelikož káva vysušuje. 

Jak probíhá darování?
Jako první se vždy vyplňuje formulář o tom, zda dárce nebyl v posledních 4 týdnech nemocný nebo v zahraničí či netrpí nějakou nemocí apod.  Poté se formulář odevzdává na recepci, kde sestra kontroluje údaje v systému a vytiskne Vám váš profil, kde máte i svoji fotografii a pořadové číslo. Následně se jde na vyšetřovnu, kde Vám při prvním darování vezmou vzorek krve, změří teplotu, změří tlak a případně si -vás zváží. Při druhém darování je to stejné, jen bez toho vzorku krve, ten bere sestra těsně před darováním. Když bude vše v pořádku a pustí Vás k odběru krevní plasmy, tak si Vás zavolají na odběrový sál, tam si Vás vyzvedne sestřička, která Vám rovnou poví, že si máte vzít kelímek s kalciem proti brnění a bolesti ruky. Usadí Vás, vy si vyberete z jaké ruky chcete odběr plasmy. Já chodím na 655 ml, což zabere 30 minut. Když odběr začne, nejprve se Vám odebírá krev a vy občas jen kontrolujte stroj, protože tam jsou takové tři světýlka. Zelená, oranžová a červená. Zelená znamená, že Vám odchází krev v pořádku, když Vám bude svítit oranžová, promačkejte srdíčko v ruce a červená, že krev neodchází tak, jak má. U tohohle je lepší hned volat na sestřičku, jelikož ten stroj pozná dřív, že Vám není dobře, než VY sami. /smích/ ale není to nic strašného. Většinou to vychází tak, že se Vám 5-10 minut odebírá krev s plasmou a poté se Vám krev vrací zpět do těla, přičemž světýlka sledovat nemusíte. A pak až se to přepne zase na odebírání, tak si jen párkrát pomačkáte srdce a bude to dobrý. 

Po odběru
V klidu a pomalu se postavte po tom dlouhém nehybném sezení a můžete si vzít vodu z lednice, která je cestou zpět na recepci pro všechny dárce. Na recepci dostanete žeton na kávu s automatu a případně pokud jste si ve formuláři zaškrtli, že chcete příspěvek, tak Vám ho rovnou vyplatí. Pokud jste chtěli darovat bez možnosti příspěvku, dostanete takové dva papíry - jeden do práce, jako potvrzení a druhý si můžete dát příští rok do daní. 

A odběr je hotový. Na další můžete jít klidně za 14 dní a po 10 odběrech krevní plasmy Vám například sdělí Vaší krevní skupinu.  Není to těžké darovat někomu šanci na život nebo na záchranu. Léky dneska bere každý, i jen na bolest hlavy.

Pár tipů pro prvodárce:
 1. Řekněte si, že chcete nohy trochu výš
 2. Opěradlo trochu níž, ať nesedíte jak na židli
 3. Opravdu vypít mnoho vody
 4. nebát se, se vším Vám poradí a pomohou
 5. Objednat se předem, pokud půjdete ve dvou, říct na recepci, že jdete spolu. 

Zaujalo Vás darování nebo jste již někdy byl/a darovat? 

Oficiální stránky: http://www.unicaplasma.cz/
Daruj krevní plasmu i TY Daruj krevní plasmu i TY Reviewed by Petra Konopíková on sobota, listopadu 25, 2017 Rating: 5

7 komentářů:

 1. Daruji plnou krev, ale o plazmě jsem přemýšlala také, hlavně proto, že nemám moc železa. Pěkný článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je skvělé, že můj blog čtou i dárci. Jaké to je? Krve se upřímně bojím, ale přemýšlím o ní! Darování plazmy je vážně jednoduché a většinou člověku ani není zle. Samozřejmě pokud se dodrží hodně tekutin a tak :-)

   Vymazat
  2. Já nevím, jak je to rozdílné od plazmy. Sednu na lehátko, zavedou mi jehlu a ležím a čekám a čekám :-D Je zapotřebí si hlídat dostatek železa, hlavně po odběru. Mám ho vždycky na hraně, takže když tam jdu, počítám s tím, že i rychle odejdu :-D U plazmy se po odběru ještě vrací zpět zbytek krve, že?

   Vymazat
  3. Aha, no u plazmy si nehlídám v podstatě nic. Jen den před odběrem musím hodně pít a nesmím jíst mastná a těžká jídla. U plazmy je to tak, že třeba 10 minut to bere krev a poté třeba 5 minut vrací a tak jsou třeba tři kola u nejnižšího odběru což je 655ml. Poslední než člověk sleze z lehátka je vracení krve. Už mám v plánu jít opět další víkend :-)

   Vymazat
 2. Až mi padne 18, tak ihned bych chtěla darovat krevní plasmu, protože ty lidé si to zaslouží a nás to nestojí nic. (jen občas motání hlavy, nebo že nám bude zle, že?:D)

  Moc ráda jim pomohu aspoň takto:-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak říkáš, nás to bude stát akorát nízký tlak a nevolnost. Ale co je to oproti pomoci, že? A hlavně ani ti třeba nebude nevolno, když dodržíš vše co chtějí, hlavně hodně hodně vody :-)

   Vymazat
 3. Plasmu jsem jeden čas darovala, myslím, že jsem tam byla asi 5x nebo tak něco, už ani nevím. Potom jsem ale onemocněla, musela jsem na operaci a měla jsem táhlé zdravotní problémy, takže teď už jsem dost dlouho nebyla a myslím si, že bych aktuálně zatím ještě ani darovat nemohla, vzhledem k tomu, že to se mnou není úplně 100% a pořád se mi nesrovnaly některé hodnoty v krvi. Každopádně ale jsem vděčná za všechny, kteří darovat chodí a rozhodně bych i všem ráda řekla, ať se toho nebojí, protože tím mohou opravdu pomoct. Někomu se může dělat zle, když mu vezmou tolik plasmy, ale já jsem se trochu motala akorát poprvý, co jsem byla a pak už úplně na pohodu. Akorát jednou jsem mačkala balonek jako o závod a pořád to neteklo, to bylo docela peklo. Jednou mi taky sestra špatně zaškrtila pak ten vpich a to bylo krve jako z vola :D No to nejsou zrovna zážitky, které lidi nalákají, já vím, ale je to možnost, jak udělat dobrý skutek a přesně jak říkáš, stát to všechny bude akorát trochu času a možná občas nevolnost... Jsem moc ráda, že daruješ, jen tak dál! :) Já doufám, že časem budu zase moc darovat i já :)

  OdpovědětVymazat

Be-Hope-Ful

Image Link [https://s18.postimg.org/h8cecz615/22414728_1487940074623016_1881661382_n.jpg] Author Name [Peťula | Be-Hope-Ful] Author Description [Všem čtenářům, kteří došli až sem, chci poděkovat a budu šťastná, když mi zanecháte komentář, abych se mohla podívat i na Vaši tvorbu.] Twitter Username [petula_20] Facebook Username [behopefulblogspot.cz] GPlus Username [+PeťuŁAKonopíková] Pinterest Username [Sora Templates] Instagram Username [the_petula]